Jak zacząć medytować – 7 prostych wskazówek

„W samym środku chaosu zachowaj spokój w sobie” (Deepak Chopra)

Jak zacząć medytować – 7 prostych wskazówek

Większość ludzi uważa, że ​​medytacja wymaga ogromnego wysiłku – musisz usiąść, ciężko pracować nad swoją koncentracją, oczyścić umysł i spróbować stworzyć ten wyjątkowy stan, który Twoim zdaniem „powinieneś” osiągnąć.. brzmi jak ciężka praca, prawda? Ale tak nie jest ​​- efektywna medytacja właściwie nie wymaga wysiłku. Oto kilka wskazówek, jak zacząć ćwiczyć w łatwy, naturalny sposób … i nie martw się nie oznacza to, że będziesz musiał spędzić wiele  godzin siedząc w jaskini. Pięć minut, dziesięć minut wystarczy na dobry początek.

@white.shirt.art Bali, 2016

Korzyści dla Ciała i Duszy

Korzyści z medytacji obejmują redukcję stresu, niepokój, nadmierne myślenie i zamartwianie się. Gdy zaczniesz ćwiczyć wkrótce, poczujesz efekty –  Twój umysł się wyciszy, staniesz się spokojniejszy i pogodniejszy. W trakcie medytacji możesz zajrzeć głębiej w swoje wnętrze i uzyskać odpowiedzi, których poszukujesz. Mówi się, że modlitwa to mówienie do Boga, a medytacja to słuchanie Jego odpowiedzi. Nie oczekuj jednak nagłego oświecenia po jednym razie, musisz ćwiczyć, w tym przypadku również praktyka czyni mistrza. Dobrze, jeśli codzienna medytacja stanie się Twoim nowym, zdrowym nawykiem.

Małpi Umysł

Siadasz w pozycji kwiatu lotosu, zamykasz oczy, bierzesz głęboki oddech, a po chwili, w swojej głowie słyszysz: „co dzisiaj zrobię na obiad”, „zapomniałam zrobić przelew”, „mam spotkanie na 18, na pewno będą korki”… Tak, to właśnie nazywane jest „małpim umysłem”. Próbujemy go wyciszyć, ale nasz umysł cały czas pracuje, bo takie jest jego zadanie, jest pełen myśli, bo to jest ich miejsce. Nie walcz z nimi, ponieważ im więcej walczysz, tym więcej się ich pojawia. Kiedy się pojawiają traktuj je jak chmury płynące po niebie. Pozwól im płynąć i po prostu na nie „patrz”, ale nie skupiaj się na nich, nie zagłębiaj.

Narzędzia do medytacji

 

W dzisiejszych czasach możesz znaleźć wiele sposobów, które pomogą ci rozpocząć codzienną praktykę.Na początek polecam medytację „prowadzoną”. Kanał YouTube pełen jest tego typu medytacji oraz muzyki medytacyjnej. Również w swoim telefonie możesz pobrać specjalne aplikacje, które ułatwią ci praktykę. Ja korzystam z aplikacji „Insight Timer”. W aplikacji tej możesz wybrać rodzaj medytacji, temat i czas. Najważniejsza jest jakość nagrania – musisz czuć się komfortowo z głosem osoby prowadzącej oraz muzyką. Czasem źle dobrane elementy potrafią przeszkadzać zamiast pomagać.

Twoja pierwsza medytacja

Wiem, że ciężko jest znaleźć czas w dniu wypełnionym obowiązkami. Najlepszym czasem na medytację jest poranek lub wieczór, spróbuj stworzyć nowy zdrowy nawyk i znaleźć codziennie kilka minut, to naprawdę niewiele. 

  1. Zacznij naprawdę krótko – za 5-10 minut – lepsza jedna krótka sesja niż wymuszona długa.
  2. Znajdź ciche i wygodne miejsce, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzać. Wycisz powiadomienia w telefonie.
  3. Znajdź wygodną pozycję – możesz siedzieć lub leżeć – ważne, żeby czuć się swobodnie i wygodnie. Możesz usiąść ze skrzyżowanymi nogami na podłodze (na zwykłej poduszce lub poduszce do medytacji) na krześle, fotelu lub położyć się na łóżku. Otwarte dłonie powinny być zwrócone ku górze.
  4. Użyj słuchawek, aby uzyskać lepszy efekt, jeśli korzystasz z medytacji „prowadzonych” lub muzyki medytacyjnej. Korzystając aplikacji medytacyjnych, znajdziesz tam dyskretny alarm czasowy, który zwolni cię z pilnowania czasu i zerkania na zegarek.
  5. Skup się na swoim oddechu, możesz je  zacząć liczyć. To pomoże ci się skupić, a twój umysł dostanie jakieś zadanie do wykonania. Oddychaj powoli i głęboko, ale w swój naturalny sposób.
  6. Bądź obecny, uważny tu i teraz, zwróć uwagę na ciało – zaobserwuj jak czuje się każda część twojego ciała. Zacznij od palców u stóp aż do głowy, a następnie powróć do koncentracji myśli na oddechu.
  7. Po sesji daj sobie trochę czasu na „powrót do rzeczywistości”, nie sprawdzaj od razu swojego smartfona, świat się nie zawali jeszcze przez te kilka chwil. Możesz zapisać swoje myśli lub wrażenia po medytacji, prowadzić coś w rodzaju pamiętnika. Na przykład – moim nawykiem po medytacji jest to, że powtarzam sobie kilka pozytywnych afirmacji.
@white.shir.art Bali, 2018

Moja medytacja 

Odkąd pamiętam, przez całe życie odczuwałam jakiś rodzaj lęku i niepokój. Medytacja pomogła mi zredukować te uczucia i zacząć czuć się bezpiecznie.

Staram się medytować codziennie, zwykle 10-30 minut. Medytację poranną praktykuję leżąc w łóżku, a wieczorną – siedząc na podłodze. Używam poduszki do medytacji wypełnionej gryką. Lubię zapalić świeczkę i naturalne kadzidełko, używam słuchawek i maseczki na oczy.

Na kilkugodzinne medytacje mam szansę podczas długich lotów, jest to mój sprawdzony pomysł na to jak przetrwać długą podróż.

Jednominutowa medytacja

Jeśli jednak wciąż uważasz, że nie masz na to wszystko czasu to mam do ciebie pytanie – czy możesz znaleźć chociaż jedną minutę w ciągu swojego dnia? Jestem pewna, że tak – spróbuj tej jednominutowej medytacji autorstwa Martina Borosona:

https://www.youtube.com/watch?v=F6eFFCi12v8

Uwierz mi, to działa!

A na koniec piękny cytat Dalai Lamy:

„Gdyby każdego ośmiolatka na tej planecie nauczono medytacji,wyeliminowalibyśmy przemoc na świecie w ciągu jednego pokolenia”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *