Golden vibes część 2

Golden vibes część 2, czyli ciąg dalszy złotego tematu, tym razem trochę historii, faktów i energii koloru.

Znaczenie koloru i symbolika, złoto w życiu codziennym

Złoty – jest to kolor i światło jednocześnie, zalicza się do barw ciepłych. Jest kojarzony z  luksusem, bogactwem, stabilnością, a  także zaufaniem. Wywołuje raczej pozytywne wrażenia – uczucia radości i dobrobytu.

Osoby, które wybierają ten kolor mają bogatą naturę i wiedzą, co jest najlepsze. Noszą w duszy najwyższe ideały i zalety. Kolor ten istnieje też w naszym codziennym słowniku – jest wiele powiedzeń związanych z tą barwą – „Złoty interes”, „Złota rączka”, „Mowa jest srebrem, a milczenie złotem” i wiele innych..

Jak pisałam w poprzednim poście, złoto na stałe zagościło w naszych wnętrzach, a złote dodatki wciąż dopełniają wiele modowych stylizacji.

Złoto w historii 

Diadem datowany na ok. 300-250 pne

Od zarania dziejów wielcy królowie i potężni władcy otaczali się złotem, ale nie tylko – pierwsze złote artefakty pojawiały się w Europie Środkowej od drugiego tysiąclecia p.n.e. w epoce brązu.  

Złoto było przynależne władcom i wyższym warstwom społecznym. Wykonywano insygnia władzy: berła, korony, a nawet trony. Było używane do wykonywania przedmiotów kultu religijnego.

Już przez starożytnych Rzymian i Egipcjan używane było jako środek płatniczy. Najczęściej jednak używane było – i jest nadal – do produkcji cennej, wysokiej klasy biżuterii.

 Dla monarchów i zamożniejszych osób, wyrabiano także drobną galanterię, a nawet niektóre przedmioty codziennego użytku. Najczęściej jednak używane było – i jest nadal – do produkcji wysokiej klasy biżuterii.

Bazylika św. Marka w Wenecji, archiwum własne

Złoto, było i jest do dziś, powszechnie stosowane w sztuce sakralnej,w późniejszych epokach także we wnętrzach pałacowych, do zdobienia stiuków, ram obrazów, rzeźb i elementów mebli.

Pozłotnictwo

Produkcja złotej folii rozwinęła się wraz ze sztuką pozłotniczą, choć nie wiadomo, kto pierwszy wynalazł sposób ręcznego pokrywania płaszczyzn jak najmniejszą ilością złota. Wiadomym jest, że najdawniej stosowali płatki złota Egipcjanie na ok 2600 lat p.n.e. Płatki złota sporządzane są poprzez wielogodzinny porces walcowania i rozklepywania złotych sztabek.

Na rynku jest wiele różnych złotych i złoto podobnych płatków. Najpopularniejszy jest tzw. szlagmetal czyli inaczej złota folia, podobna do prawdziwych złotych płatków, sporządzona ze stopów miedzi i cynku w różnych proporcjach, jest znacznie grubsza od złota płatkowego i nie tak trwała.

Złoto w sztuce

Złota płatkowego używał w swojej twórczości Gustav Klimt, artsyta, którego prace bardzo mnie inspirują.

Obrazów „Adele Bloch-Bauer” (1907r) zwanej „Złotą Adele” lub„Pocałunek” chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. „Złoty okres”, w którym powstały te dzieła to okres malarskiej fascynacji Klimta złotem. Wiele obrazów artysty powstałych w tym okresie ma bogate zdobienia wykonane z płatków szczerego złota. Z jednej strony złoto w sztuce budzi mistyczne i religijne skojarzenie, z drugiej posiada realna wartosc utozsamiana z wysoka cena.

Pochodzenie złota

Zastanawiałam się skąd się wzięło złoto? Przeszukując Internet, trafiłam na informacje, że złoto jest materiałem pozaziemskim. Wbrew potocznej wiedzy, żyły złota nie „rodzą się” w reakcjach chemicznych wewnątrz skorupy ziemskiej. Złoto powstało w kosmosie, by następnie zostać „wbudowane” w Ziemię. Kiedy Ziemia składała się jeszcze z płynnej magmy (4,5 miliarda lat temu), najcięższe pierwiastki tonęły w jej wnętrzu.

Ocenia się jednak, że złoto, które obecnie znajduje się w płaszczu i skorupie ziemskiej dotarło na naszą planetę później – podczas tzw. Wielkiego Bombardowania (4 miliardy lat temu), kiedy w planetę uderzył ogromny meteoryt, zawierający między innymi rzadkie pierwiastki. Na Ziemi wydobyto do tej pory ponad 166 600 ton złota. Stanowi to zaledwie 20 procent uwięzionych w skorupie ziemskiej zasobów tego metalu.

Takie informacje znalazłam poszukując odpowiedzi na pytanie o pochodzenie złota, jeśli to wszystko prawda to, być może dlatego od zawsze wzbudza ono w ludziach takie emocje, ale pamiętajmy, że nie wszystko złoto, co się świeci..

 

Źródła:
http://kalcyt.blogspot.com/2013/08/skad-sie- wzieo-zoto- na-ziemi.html
http://ciekawe.org/2015/12/09/skad-sie- bierze-zloto- i-czy- mozemy-sami- je-wyprodukowac/
http://www.aureum.pl/pozlotnictwo/

http://www.kopalniazlota.pl/pl/historia/historia-wydobycia-zlota

http://kobietyihistoria.blogspot.com/2015/08/zota-adela- i-zelazna- maria.html
www.wikipedia.pl

http://www.louvre.fr/oeuvre-notices/diademe

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *